12-13 september 2020

Over vergeven
Petrus stelt de vraag hoeveel keren we moeten vergeven. Met die vraag laat hij al aanvoelen dat vergeven niet altijd gemakkelijk is, zeker als het kwaad zich herhaalt. De vraag van Petrus klinkt dan ook heel redelijk, dat “iets vergeven “ moeilijk is, ervaren we ook in ons eigen leven.
Jezus antwoordt echter dar je ‘tot zeventig maal zevenmaal’ moet vergeven, wat er eigenlijk op neerkomt dat we altijd moeten vergeven.

Maar daar blijft het niet bij. In zijn antwoord voegt Jezus er ook nog een verrassende parabel aan toe. Een koning had een dienaar die hem erg veel geld verschuldigd was, zo veel dat hij het onmogelijk nog kon terug betalen. De koning toont medelijden met zijn dienaar en beslist hem zijn schulden kwijt te schelden , zo krijgt hij de kans om een nieuwe start te nemen.
Iets daarna echter verneemt de koning dat deze dienaar die hij zoveel geld had kwijt gescholden, zich hardvochtig opstelde tegen een collega die hem slechts een klein bedrag verschuldigd was. De koning is hierover woedend en hij laat deze dienaar alsnog oppakken.

De parabel eindigt met een duidelijke boodschap van Jezus. “Zo zal ook mijn hemelse Vader – zegt Jezus – met ieder van u handelen, die niet zijn broeder of zuster van harte vergiffenis schenkt”.
Ik denk dat het goed is om de betekenis van deze parabel ook voor ogen te houden als we in het Onze Vader bidden “Vergeef ons onze schulden, zoals ook wij vergeven aan onze schuldenaren”.

Beste medegelovigen, willen wij dus zelf vergeving ontvangen, dan zullen wij ook ieder mens, moeten willen vergeven, ongeacht wat hij of zij ons heeft aangedaan. Vergeven wil natuurlijk niet zeggen ‘goedkeuren wat er gebeurd is’, maar wel ‘er niet meer boos over zijn’, ‘geen wrok meer voelen in ons hart’. “Wrok en gramschap zijn iets afschuwelijks – aldus de eerste lezing – alleen een zondaar blijft er mee lopen”.

Dagelijks loopt er van alles fout, begrip en vergeving is dan ook iets dat in elk mensenleven heel erg belangrijk is. Zonder vergiffenis wordt het samenleven eigenlijk onmogelijk. Want dan blijven we elkaar vastspijkeren op onze fouten uit het verleden.
Men hoeft dus zeker geen christen te zijn om de noodzaak van vergiffenis in te zien en te proberen er naar te handelen. Maar voor een christen die leerling wil zijn van Jezus, wordt vergeving en verzoening een cruciaal gegeven, ten minste als het leven van Jezus zelf onze inspiratiebron wil zijn.

Al bij het begin van zijn openbaar leven ontvangt Jezus “de doop van bekering tot vergeving van zonden”. Tijdens zijn openbaar leven heeft hij voortdurend zonden vergeven en voorbeelden gesteld van vergeving. Zelfs tot op het kruis heeft hij zijn tegenstanders vergiffenis geschonken. En als Verrezen Heer keert hij terug bij de leerlingen en geeft Hij hen de kracht om zonden te vergeven.

De ander kunnen vergeven, afstand kunnen doen van het eigen eergevoel, dat is een genadebron. Dat is God die in ons werkzaam is. Want vanzelfsprekend is het niet, zeker niet voor wie zich gekwetst en gekrenkt voelt.

Verwante berichten

2e zondag advent: 5-6 dec... _______________ _ Kromme wegen recht maken_ De advent is een uitermate rijke tijd op liturgisch vlak met mooie lezingen en het bijhorend ritueel van de adventskrans met
9-10 januari 2016 Zondag 10 januari 2016 Jezus gaat zich laten dopen. Lc3,15-16.21-22 Als wij horen spreken over een doopsel zien we waarschijnlijk in onze verbeelding een babytje op de
5-6 maart 2022 Beide schriftlezingen lijken wel in een vreemde wereld en een verre tijd thuis te horen. Vooreerst het evangelie: bij Marcus stond er heel beknopt dat Jezus zich
15 augustus Naar men zegt is Antwerpen zowat de enige plaats in de wereld waar vandaag ‘Moederdag’ gevierd wordt, of nog affectiever” Moederkesdag”.  Ik sluit me daar graag bij
02-03 september 22 zondag door het jaar A Beste medegelovigen, ‘Wie mijn volgeling wil zijn, moet zichzelf verloochenen en zijn kruis opnemen.’ Zusters en broeders, het zijn niet direct
02-03 juli 2016 Beste medegelovigen, Enkele weken geleden overleed in Heverlee Frans Rens, een medebroeder en studiegenoot. Aan hem moest ik denken bij de evangelielezing van daareven. Jarenlang werkte hij
13-14 juli 2024 Gezonden als christen                                                         14/07/2024 Joodse mensen proberen te leven volgens de richtlijnen van de Tora. Maar dat blijkt niet altijd te lukken. Daarom stonden er steeds weer
6-7 augustus 2022 “waakzaam blijven” In de eerste lezing hoorden we een meditatie op het boek Exodus. We lezen dat aan het Joodse volk in ballingschap in Egypte, van tevoren
12-13 september 2020 Over vergeven Petrus stelt de vraag hoeveel keren we moeten vergeven. Met die vraag laat hij al aanvoelen dat vergeven niet altijd gemakkelijk is, zeker als het
05-06 febr. Blijkbaar waren er onder de christenen van Korinthe sommigen die niet geloofden in de opstanding van de doden.  Nu kunnen we terecht bezwaren hebben tegen termen als
29-30 jan. Accepteren  wij de Blijde Boodschap?                                             30/01/2022 Het pad van een profeet loopt zelden over rozen. Profeten ondervinden tegenstand, ze zijn tegendraads  in hun boodschap. Zij praten de