8-9 jan 2022

Zondag 9 januari 2022 Jezus laat zich dopen. Jes 42, 1-4, 6-7 Lc3, 15-16.21-22

Sinds ik hier in de parochie dienst doe heb ik al heel wat kinderen mogen dopen, dikwijls babytjes, soms ook groteren die al op hun eigen voetjes staan. Het is doorgaans een blij gebeuren, een familiebijeenkomst, ook voor neefjes en nichtjes die samen zullen opgroeien.
Met de ouders hebben we vooraf nagedacht over de vraag: ‘ Waarom willen we ons kind laten
dopen ?’ Is het alleen om een mooie traditie in stand te houden, omdat we zelf tevreden zijn over onze eigen opvoeding? Of is het ook vanuit een meer persoonlijk doorleefde overtuiging ?

Onze vieringen verschillen nogal wat van Jezus’ doopsel dat we vandaag herdenken. Hij ging immers zelf als jong-volwassene heel bewust naar Johannes de doper. En dat roept vragen op.

Wat ging Jezus daar zoeken? De religieuze beleving van zijn geloofsgenoten speelde zich toch vooraf af in de synagoge en bij de tempel van Jeruzalem waar ze offers brachten om hun wetsovertredingen goed te maken. Maar vele mensen lieten het daar niet bij en trokken naar de ascetische profeet Johannes in de woestijn. Was Jezus dan één van de vele die op zoek waar naar méér? Een godzoeker? Blijkbaar wel!

Een andere vraag: de mensen lieten zich dopen terwijl ze hun zonden beleden. Betekent dit dan dat ook Jezus zich van persoonlijke zonden bewust was? Mogen we zijn menselijkheid zo ver doordenken ? Of was het veeleer omdat hij zich als mens mee verantwoordelijk voelde voor het kwaad in de wereld en dat solidair mee op zich wilde nemen?

Hoe dan ook, Jezus heeft zich door Johannes laten dopen. Zoals je kan lezen bij Lukas en vooral bij Mattheüs zitten zijn volgelingen soms wat verveeld met die schijnbare omkering van rangorde… Maar voor Jezus zelf zal dat geen zorg geweest zijn.

Maar dan overkomt hem het alles vervullend visioen van Gods genade, vredig als het neerstrijken van een duif. Lukas die graag aanschouwelijk vertelt schrijft zelfs dat die duif ‘in lichamelijke gedaante’ neerdaalt.

In de loop van onze levensjaren, de uwe en de mijne, zijn wij geëvolueerd in onze manier van denken over het doopsel. Vroeger leek het een soort tovermiddel dat een onschuldig borelingske moest bevrijden van de dodelijke last van de erfzonde. Nu beleven we het als de opname van dit kind in onze gemeenschap rond Jezus. Wij, ouders, peter en meter en alle aanwezigen, wij engageren ons om dit kind in vertrouwdheid met de weg van Jezus te laten opgroeien. Hij, Jezus, gaat ons voor!

Herman.paulussen@hotmail.com 03/257.27.49

Verwante berichten

2e zondag advent: 5-6 dec... _______________ _ Kromme wegen recht maken_ De advent is een uitermate rijke tijd op liturgisch vlak met mooie lezingen en het bijhorend ritueel van de adventskrans met
01-02 aug. 2020 Beste medegelovigen, Bij het evangelie van vandaag, de wonderbare broodvermenigvuldiging, lijkt het of wij ons in gezelschap aan tafel bevinden. Maar, éérst zijn we getuige van dat
27-28 februari 2016 Beste medegelovigen, Waarom gebeurt er zoveel kwaad? Wie is schuldig voor al dat kwaad? Waar heb ik dat verdiend? Hoe dikwijls horen we die vragen niet? Hoe
09-10 juli 2016 Beste medegelovigen In de eerste lezing uit het Oude Testament hoorden we hoe Mozes het Joodse volk oproept om de voorschriften en de wetten te onderhouden en
8-9 jan 2022 Zondag 9 januari 2022 Jezus laat zich dopen. Jes 42, 1-4, 6-7 Lc3, 15-16.21-22 Sinds ik hier in de parochie dienst doe heb ik al heel wat
9-10 januari 2016 Zondag 10 januari 2016 Jezus gaat zich laten dopen. Lc3,15-16.21-22 Als wij horen spreken over een doopsel zien we waarschijnlijk in onze verbeelding een babytje op de
27-28 augustus “Kom mannekens, aan tafel!” Waarschijnlijk hebben de meesten onder ons nog verre –misschien heel verre- maar gelukkige herinneringen hoe we vroeger door moeder aan tafel geroepen werden.
09-10 september Vierentwintigste zondag door het jaar 11 september 2016 Beste mensen, Jezus ontvangt tollenaars en zondaars en gaat met hen aan tafel. En daarover morren de farizeeën en
kapellen
26 dec.2021 Zusters en broeders, Op dit feest van de Heilige Familie staan het gezin en de problematiek van het gezin centraal. Want een gezin is geen akkefietje, maar
08-09 aug.2020 Een zachte bries, een uitgestoken hand 10/08/2020 Daar zitten ze dan in hun boot: de apostelen – met Petrus aan het roer – op weg naar de